Верховний Суд України висловив правову позицію у справі про звернення стягнення на предмет іпотеки.

 Так, у разі звернення стягнення на предмет іпотеки, особі, яка виселяється із житлового будинку має бути надано інше житлове приміщення, якщо іпотечне житло було придбане не за рахунок кредиту, забезпеченого іпотекою цього житла. При цьому у рішенні суду має бути зазначено постійне жиле приміщення, що надається особі, яку виселяють. 

Як виняток, допускається виселення громадян без надання іншого жилого приміщення при зверненні стягнення на предмет іпотеки, якщо іпотечне майно було придбано за рахунок кредиту, повернення якого забезпечене іпотекою відповідного жилого приміщення. 

Слід зазначити, що станом на сьогоднішній день діє Закон України «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті», який забороняє примусове стягнення нерухомого житлового майна, яке є предметом застави/іпотеки, у разі дотримання наступних умов:

-          майно забезпечує зобов’язання за споживчім кредитом;

-          кредит надано установою-резидентом України;

-          кредит надано в іноземній валюті;

-          нерухоме майно використовується як місце постійного проживання позичальника/поручителя або є об’єктом незавершеного будівництва;

-          у власності позичальника/поручителя не знаходиться інше нерухоме житлове майно;

-          загальна площа нерухомого майна не перевищує 140 кв.м. для квартири, 250 кв.м. для будинку;

-          позичальник/поручитель не є суб’єктом ЗУ «Про запобігання корупції».