Таке питання повстає перед багатьма жінками.

В своїй практиці я не раз стикалась із побоюванням матері подавати позов до суду про стягнення аліментів з батька на утримання дитини. При цьому жінки керуються уявленням про те, що не подання позову про стягнення аліментів з батька позбавить останнього права у старості позиватись до повнолітнього сина/доньки із вимогою про його утримання.

Нажаль, така думка є досить розповсюдженою, але невірною.

Дійсно, чинне законодавство зобов’язує повнолітніх дітей утримувати своїх непрацездатних батьків, якщо вони потребують матеріальної допомоги. Але існують винятки.

Дочка/син можуть бути звільнені від утримання своїх непрацездатних батьків у двох випадках:

-         якщо мати/батько були позбавлені батьківських прав;

-         якщо мати/батько ухилялись від своїх обов’язків.

 Позбавлення батьківських прав здійснюється в судовому порядку та є окремою великою темою.

 Щодо ухилення від виконання батьківських обов’язків, то тут слід розуміти, що сам по собі факт не надання батьком коштів на утримання  дитини не є ухиленням від виконання батьківських обов’язків, зокрема обов’язку утримувати неповнолітнього сина/доньку.

 Адже, якщо рішення суду про стягнення аліментів на утримання дитини не виносилось, то можливо батько надавав кошти на утримання дитини добровільно, або можливо мати не вимагала надання коштів тощо. Тобто у такому разі буде досить складно довести вчинення батьком умисних дій з ухилення від сплати аліментів.

 Натомість, якщо судом буде ухвалене рішення про стягнення аліментів з батька, а він не буде його виконувати належним чином, можна казати про наявність умисної поведінки батька з невиконання обов’язку утримувати дитину. І саме у такій ситуації легше буде довести наявність обставини для звільнення повнолітнього сина/доньки від утримання непрацездатного батька.

 З викладеного вбачається, що наявність судового рішення про стягнення з батька аліментів на утримання дитини, навпаки може допомоги вже повнолітньому сину/доньці не утримувати непрацездатного батька, який так не хотів допомагати своїй дитині, коли вона цього потребувала.

 Тож не позбавляйте свою дитину права на належний рівень життя та не надавайте можливість батькові забути про свій обов’язок утримувати свою дитину.

 

Чорнуха Юлія,

адвокат

 

 

© Чорнуха Ю.В., 2015 р.